LÚČNICA: ADVENTNÝ KONCERT

LÚČNICA: ADVENTNÝ KONCERT

Galéria

18.12.2022 Nedeľa 16:00

Vstupné: 12 €

ADVENTNÝ KONCERT SPEVÁCKEHO ZBORU A ORCHESTRA LÚČNICE

Štvortýždňové obdobie adventu je pre veriacich najmä časom duchovnej prípravy a pokánia pred slávením Vianoc, radostnej spomienky na Narodenie Pána. Obdobie tichého zamyslenia aj radostného očakávania je umocnené aj hudbou, ktorá nás obklopuje a povznáša, a tak aj spevácky zbor a orchester Umeleckého súboru Lúčnica pripravili Adventné koncerty, na ktorých uvedú sakrálne i svetské diela, ktoré duchovne oblažia poslucháča. V dielach svetových i domácich autorov nájdeme zbožnosť, oslavnosť, pokoru i radosť, zaznejú a cappella zborové sakrálne skladby, hráči sa predstavia na netypických hudobných nástrojoch – na cimbale, fujare a panovej flaute, rozozvučia sa husle a zaspievajú mladí ľudia obdarení láskou k spevu.

Účinkujú:

Spevácky zbor a orchester Umeleckého súboru Lúčnica

Zuzana Weiserová – soprán

Marek Janko – organ

Martin Sleziak – umelecký vedúci orchestra

Elena Matušová – dirigentka

Dĺžka programu: 1 hodina bez prestávky

ZMENA PROGRAMU A ÚČINKUJÚCICH VYHRADENÁ!

Umelecký súbor LÚČNICA symbolizuje od svojho vzniku v r. 1948 originálnu kultúru slovenského národa, jedinečného vo svojich tanečných, inštrumentálnych a vokálnych prejavoch. Charakteristickou črtou Lúčnice je jej večná mladosť stelesnená členmi súboru – študentmi bratislavských vysokých a stredných škôl, ktorých sa v súbore vystriedalo vyše 2 500. Hlavným prameňom tvorby je tradičné ľudové umenie a jeho jedinečné profesionálne javiskové spracovanie v tvorbe bývalého umeleckého šéfa a hlavného choreografa prof. Štefana Nosáľa, ktorého osobitá invencia a vitalita vytvarovala z tanečného súboru Lúčnice špičkové teleso. Pre tanečný súbor vytvoril viac ako 100 choreografií a celovečerných programov. V súčasnosti pôsobí tanečný súbor pod vedením Mikuláša Sivého, dlhoročného spolupracovníka a asistenta prof. Nosáľa.

Tanečný súbor sprevádza Orchester Lúčnice zložený z excelentných hudobníkov s brilantnými schopnosťami a dlhoročnými skúsenosťami. Orchester účinkuje pod vedením primáša Martina Sleziaka na Slovensku i vo svete so širokým repertoárom z rôznych žánrov hudby. Virtuozita ľudovej hudby vyniká predovšetkým pri sólových skladbách, v rámci ktorých chceme publiku predstaviť typické slovenské ľudové nástroje – cimbal a fujaru, ktorá bola v roku 2008 zapísaná do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

Súčasťou Umeleckého súboru Lúčnica je aj spevácky zbor, ktorého umelecké výkony sú vysoko hodnotené odbornou kritikou. Zbor získal najvyššie ocenenia na medzinárodných speváckych súťažiach, pravidelne sa zúčastňuje na zborových festivaloch a spolupracuje s významnými slovenskými a zahraničnými hudobnými telesami, dirigentmi a sólistami. Svoju umeleckú kariéru v ňom začínali i budúce hviezdy operného neba Edita Gruberová a Lucia Poppová, ktoré neskôr dosiahli veľké úspechy na svetových operných scénach. Od r. 2003 je umeleckou vedúcou a dirigentkou speváckeho zboru Elena Matušová.

Lúčnica svojim špičkovým umením očarila divákov nielen na Slovensku, ale aj vo vyše 60-tich štátoch Európy, Ázie, Afriky, Ameriky a Austrálie.

www.lucnica.sk

Dĺžka podujatia: 60 minút
Dátum lokálnej premiéry: 18. december 2022

Kliknutím na dátum alebo čas zobrazíte podrobnosti predstavenia
Nedeľa, 18. 12. o 16:00 Vypredané
Dom kultúry v Námestove
Názov: LÚČNICA: ADVENTNÝ KONCERT
Cena: 12,00 €
Miesto: Dom kultúry v Námestove
Štefánikova 208/7
029 01 Námestovo
Zobraziť na mape