KNIHA, OTVOR SA! SO SPISOVATEĽOM ROMANOM BRATOM

KNIHA, OTVOR SA! SO SPISOVATEĽOM ROMANOM BRATOM

Nenašli sa žiadne naplánované predstavenia pre toto podujatie.

Dve besedy sú pre deti prvého a druhého stupňa základných škôl

28.9.2022 Streda 9:00 a 10:30

V rokoch 1977 – 1982 študoval odbor slovenčina-španielčina na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po ukončení štúdia nastúpil do Literárnej redakcie Slovenského rozhlasu, kde pôsobil viac ako dve desaťročia. Od roku 2008 pracuje ako dramaturg hranej tvorby v Slovenskej televízii. Okrem prekladu po španielsky píšucich prozaikov sa venuje aj prekladu divadelných hier.

Popri redaktorskej práci sa začal venovať umeleckému prekladu, editorskej činnosti a pôvodnej tvorbe. Preložil viacero románov, noviel, poviedok, divadelných a rozhlasových hier. Medzi jeho najvýznamnejšie práce patria preklady próz zo španielčiny (Mario Vargas Llosa, ktorý v roku 2010 získal Nobelovu cenu za literatúru, Juan Carlos Martini, Santiago Moncada a ďalší). Vo vlastnej tvorbe sa venuje najmä písaniu diel pre deti a mládež, píše i pre dospelých.

V roku 2010 RTVS nakrútila podľa jeho scenára hranú televíznu rozprávku Aj kone sa hrajú. Scenár autor knižne adaptoval do rovnomennej knihy.

Za svoju tvorbu získal významné ocenenia: Hlavnú cenu na Festivale filmovej tvorby pre deti v Chicagu The Kenneth F. and Harle G. Montgomery Prize za animovanú rozprávku Najrýchlejší posol ríše, cenu Najlepšia detská kniha roka 2008 za knihu Zmätené dvojičky zo slepej uličky (spolu s Gabrielou Futovou). Cenu Bibiany a Slovenskej sekcie IBBY za Najlepšiu detskú knihu jesene roka 2007 za knihu Môj anjel sa vie biť, cenu Zlatá rybka – Najlepšia detská kniha roka 2007 za knihu Môj anjel sa vie biť, Cenu Slovenských pohľadov za preklad za rok 2004, Cenu Bibiany a Slovenskej sekcie IBBY za Najlepšiu detskú knihu jari roka 2001 za knihu Tvrdohlavý baran. Knihy Stratený kráľ za rok 2018 a Ja nechcem byť mimozemšťan za rok 2020 získali od Literárneho fondu Prémiu za pôvodnú slovenskú literatúru v kategórii Literatúra pre deti a mládež. Pri príležitosti Dňa knihy v Španielsku (23. apríl) španielsky kráľ Juan Carlos I. udelil Romanovi Bratovi Kríž oficiéra Rádu za občianske zásluhy (Cruz de Oficial de la Orden del Mérito Civil) za šírenie hispánskej kultúry. Cenu mu odovzdal španielsky veľvyslanec na Slovensku dňa 22. apríla 2008.

Dĺžka podujatia: 120 minút
Rok výroby: 2022
Dátum lokálnej premiéry: 28. september 2022

Galéria